بسیاری از رانندگان متوجه آسیب های ناشی از لاستیک خودرو کهنه و به ظاهر نو عرضه شده در بازار نیستند. در هنگام خرید لاستیک نو بسیار پیش می آید که علی رغم پرداخت هزینه ی بالا فروشندگان لاستیک های به ظاهر نو اما کهنه یا فاسد شده ( به دلیل انبارش غلط ) را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند.

لاستیک هایی که سال ها در انبار ها باقی مانده و قطعا کیفیت خودشان را از دست داده اند اما ظاهری دقیقا مشابه لاستیک های تازه تولید شده دارند.

لاستیک خودرو

خطرات اين لاستيکها با توجه به شرايط آب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز،رعايت نکردن سرعت مطمئن و خانواده های پر جمعيت و تکميل ظرفيت کامل خودرو توسط افراد خانواده ، ... باعث ناامني استفاده از اين لاستيک ها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بيشتر می شود .

برای خرید لاستیک در اولین قدم تلاش کنید که بتوانید لاستیک تولید تاریخ روز تهیه نمایید و  ددر قدم بعدی از فروشندگانی لاستیک تهیه کنید که انبارش صحیح دارند.

انبارش صحیح لاستیک : 


انبارش غلط لاستیک سبب از بین رفتن لاستیک می شود  

'Those winter tires you sold me don't work!!'

سازندگان خودرو براي مشخص کردن زمان توليد لاستيک ملزم به ثبت تاريخ ساخت هستند اما متاسفانه اين تاريخ به شکلی بر روی لاستيک درج شده که توسط مصرف کننده به راحتی قابل تشخيص نيست.
داخل جداره بيرونی لاستيک ها يک عدد چهار رقمي درج شده که مشخص کننده زمان توليد لاستیک خواهد بود .اين عدد بر اساس سال توليد و تعداد هفته است.دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم اخر سال توليد را نشان خواهد داد .
برای مثال درج عدد 2909 بر روی يک لاستيک يعنی اين لاستيک در بيست و نهمين هفته سال 2009 توليد شده است.

11621_333

اعداد و ارقام درج شده بر روی دیواره تایر معانی متعددی را به همراه دارند که مهمترین آنها در تصویر فوق قابل مشاهده است.

بهترین حالت این است که تایر را دقیقا طبق دفترچه راهنمای خودرو انتخاب نمایید.


TYRE CODE-1

از نظر پهنا نیز استفاده از تایرهای بسیار پهن باعث افزایش مصرف سوخت و افزایش فشار بر روی سیستم تعلیق و بلبرینگ، جعبه فرمان و ..می شود.

از این رو بهترین کار استفاده از تایری است که سازنده توصیه نم.ده است .