معرفی رنو داستر

شرکت رنو یکی از خودروسازان باسابقه بازار ایران به‌حساب می‌آید. این شرکت برای اولین در سال 2010 از خودروی جدید خود،رنو داستر رونمایی کرد. این خودرو در شمار خودروهای شاسی‌بلند است و در دو مدل تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل تولید و عرضه می‌شود. رنو داستر بر اساس پلتفرم لوگان ساخته‌شده است و شرکت نگین خودرو آن را به کشور وارد می‌کند. این خودرو مانند سایر محصولات رنو با استقبال خوب مشتریان ایرانی روبرو شده است.

معرفی هایما S7

 در ادامه مقایسه رنو داستر و هایما S7 به معرفی هایما S7 می‌پردازیم. خودرو هایما S7 هم یکی از خودروهای شاسی‌بلند شرکت هایمای چین است. شرکت ایران‌خودرو توانسته است با استفاده از همکاری‌های خود با چینی‌ها مونتاژ این خودرو در کشور را فراهم سازد؛ اما هایما S7 هنوز یکی از محصولات شناخته‌نشده است و در بازار کشور با اقبال خوبی مواجه نشده است. ولی به نظر می‌رسد که با افزایش چشمگیر قیمت خودروهای شاسی‌بلند و علاقه جامعه به این ردیف از خودروها، هایما S7 آینده مطلوبی در بازار کشور خواهد داشت.

مقایسه طراحی رنو داستر و هایما S7

طراحی خارجی دو قد بلند شرقی و غربی

مقایسه رنو داستر و هایما S7 را با طراحی خارجی آغاز میکنیم. در طراحی خارجی رنو داستر استفاده از الگوی عضلانی و حجم دهی به اجزای مختلف بدنه کاملاً مشهود است. در نمای جلو قبل از هر چیزی چراغ‌های پهن داستر که در اطراف جلوپنجره X شکل قرارگرفته‌اند، خودنمایی می‌کنند.

آرم نسبتاً بزرگ شرکت رنو در وسط جلوپنجره که این قسمت از خودرو را تقسیم می‌کند، نیز از برجستگی خاصی برخوردار است. در نمای کناری خودرو خط خاصی مشاهده نمی‌شود؛ اما طراحی عضلانی گلگیرهای جلو و عقب حس اقتدار و تسلط این خودروبر جاده را بیش‌ازپیش برجسته می‌سازد. نمای عقب رنو داستر هم طرحی ساده و بی‌آلایش دارد. به هر صورت، حالت کمانی درب عقب چهره عضلانی خودرو را حفظ می‌کند.

مقایسه رنو داستر و هایما S7 ازنظر طراحی خارجی نشان می‌دهد که در طراحی هایما S7 هم پیچیدگی خاصی وجود ندارد. همان سادگی و بی‌آلایشی در این خودرو هم رعایت شده، با این تفاوت که در هایما S7 از حجم دهی و طراحی عضلانی داستر خبری نیست. طراحی خودرو کاملاً ساده است که احتمالاً این کار برای حفظ قیمت اقتصادی هایما S7 صورت گرفته است. درمجموع هیچ‌کدام از خودروهای مورد مقایسه در ردیف شاسی‌بلندهای زیبا قرار نمی‌گیرند، اما در محصول شرکت رنو دست‌کم شاهد حجم دهی سپرها و گلگیرهای خودرو هستیم.

مقایسه طراحی داخلی رنو داستر و هایما S7

مقایسه رنو داستر با هایما s7طراحی داخلی رنو داستر

رنو داستر دارای طراحی داخلی نسبتاً زیبایی است. هنگام ورود به کابین این خودرو احساس نشستن در یک خودرو امروزی و مدرن را خواهید داشت. از تعدد دکمه‌های روی فرمان در رنو داستر خبری نیست و بافرمانی ساده و خوش‌دست مواجه می‌شوید. همچنین اکثر امور مربوط به مولتی‌مدیا را می‌توانید با استفاده از صفحه‌نمایش لمسی انجام دهید، به همین دلیل دکمه‌های چندانی هم بر روی داشبورد وجود ندارند. استفاده از رنگ متفاوت در میانه داشبورد و تورفتگی و برجستگی‌های موجود روی آن طراحی نسبتاً جذاب را فراهم آورده است.

مقایسه رنو داستر با هایما s7طراحلی داخلی هایما s7

مقایسه رنو داستر و هایما S7 ازنظر طراحی داخلی هم نشان‌دهنده برتری محصول شرکت رنو است. هنگام ورود به کابین هایما S7 با طرح‌های آشنای خودروهای چینی روبرو می‌شویم. به‌هرحال استفاده از دورنگ در طراحی داشبورد موجب افزایش جذابیت آن شده است. همچنین قرارگیری هواکش‌ها در دو طرف صفحه‌نمایش خودرو حالتی نسبتاً خشن به کابین می‌بخشد. درمجموع باید گفت که سادگی و اقتصادی بودن در تمام بخش‌های طراحی خودرو و متریال‌های مورداستفاده، مدنظر قرارگرفته است؛ اما هایما S7 فضای مناسبی را برای سرنشینان تأمین می‌کند. همچنین قسمت بار نیز فضای کافی را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد و خاصیت تا شوندگی صندلی‌های عقب مشکل کمبود احتمالی فضا، در صورت وجود بار فراوان را جبران می‌کند.

مقایسه فنی رنو داستر و هایما S7

مقایسه فنی رنو داستر و هایما S7

هیچ‌کدام از خودروهای مورد مقایسه در ردیف شاسی‌بلندهای اسپرت قرار نمی‌گیرند. موتورهای کار گذاشته‌شده روی این خودروها از توان چندان زیادی برخوردار نیستند. به هر صورت، مقایسه رنو داستر و هایما S7 حاکی از برتری داستر ازنظر فنی است. هرچند که این برتری چندان قابل‌توجه نیست، اما رنو داستر از مصرف سوخت کمتر، شتاب گیری مناسب و حداکثر سرعت بهتری برخوردار است.

به جدول زیر نگاه کنید:

مدل خودرورنو داسترهایما s7
پیشرانه4 سیلندر 16 سوپاپه خطی مستقیم4 سیلندر 16 سوپاپه خطی مستقیم
حجم موتور2000 سی‌سی1995 سی‌سی
حداکثر قدرت135 اسب بخار148 اسب بخار
حداکثر گشتاور195 نیوتن متر180 نیوتن متر
گیربکس4 سرعته خودکار تیپ ترونیک5 سرعته خودکار
مصرف سوخت (ترکیبی)2/8 لیتر در هر 100 کیلومتر8/8 لیتر در هر 100 کیلومتر
شتاب صفرتا 1004/10 ثانیه
حداکثر سرعت178 کیلومتر در ساعت165 کیلومتر در ساعت

مقایسه آپشن­ها و امکانات رفاهی

مقایسه رنو داستر با هایما s7مقایسه آپشن­ها و امکانات رفاهی رنو داستر با هایما s7

مقایسه رنو داستر و هایما S7 ازنظر امکانات رفاهی نشان‌دهنده اختلاف برجسته‌ای در بین آن‌ها نیست. هرچند هیچ‌یک از خودروها با کراس اوورهای درجه‌یک بازار قابل‌مقایسه نیستند، اما از امکانات نسبتاً مناسبی برخوردارند و قادر به رضایت مشتریان هستند. بااین‌وجود، هایما S7 از برخی جوانب از قبیل سیستم مولتی‌مدیا، آینه و برخی امکانات صندلی‌های از رنو داستر پیشی گرفته است.

تجهیزاترنو داسترهایما s7
چراغسیستم روشنایی در روز، مه شکن‌های جلو، چراغ‌ترمز سوم، مه شکن‌های عقبچراغ‌های جلو هالوژنی، سیستم روشنایی در روز، تنظیم ارتفاع نور چراغ‌های جلو، مه شکن‌های جلو و عقب
سیستم­های مولتی‌مدیاورودی‌های USB، بلوتوث، قابلیت پخش MP3ورودی‌های SD، AUX، USB، همراه با GPD، قابلیت پخش CD، 4 بلندگو، 2 تیوتر
صفحه‌نمایش7 اینچی لمسی7 اینچی لمسی
رینگ­ها16 اینچی آلیاژی16 اینچی آلومینیومی
آینهآینه‌های جانبی برقیآینه وسط ضد نور، باقابلیت نمایش میزان باد لاستیک، آینه‌های جانبی تاشو و دارای گرم‌کن
تهویه مطبوعتهویه هوای دستیتهویه هوای خودکار
صندلیتنظیم دستی صندلی راننده و سرنشین جلو، صندلی‌های عقب تاشوتنظیم صندلی راننده در 8 حالت، صندلی‌های جلو دارای گرم‌کن
شیشهبالابرهای برقی شیشه‌های جلو و عقببالابرهای برقی شیشه‌های جلو و عقب
سیستم­های هشداردهندهسیستم ضد سرقت، سیستم هشدار باز بودن کمربند ایمنی، سنسور دنده‌عقبسیستم ضد سرقت، سنسور دنده‌عقب، دوربین دید عقب
سایر امکاناتسیستم کنترل پایداری و کشش، سیستم کنترل باد لاستیک‌ها، کروز کنترل، محدودکننده سرعتقفل مرکزی، ورود به خودرو بدون کلید، سانروف، سیستم کنترل باد لاستیک‌ها، کروز کنترل، خاموش و روشن شدن در ترافیک

مقایسه ایمنی

ایمنی رنو داستر

نسل اول رنو داستر (سال 2011) که به ایران نیز واردشده است، عملکرد ضعیفی در تست ایمنی و تصادفات داشت. این خودرو موفق به کسب تنها 3 ستاره ایمنی مؤسسه EuroNCAP شد که امتیاز مناسبی برای خودرو محسوب نمی‌شود. بااین‌وجود، مقایسه رنو داستر و هایمت S7 ازنظر ایمنی حاکی از برتری داستر است.

 کلیک کن و بی دغدغه با کمک همراه مکانیک هایما S7 بخر

خودروهای چینی به‌ندرت خود را در معرض تست مؤسسات معتبر جهانی قرار می‌دهند، هایما S7 هم از جانب شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران تست‌شده و توانسته است 3 ستاره ایمنی این مؤسسه را به دست آورد. پس در مقایسه این دو خودرو قطعاً محصول شرکت رنو احساس امنیت و آرامش بیشتری را برای سرنشینان ایجاد خواهد کرد.

تجهیزات ایمنی و حفاظتیرنو داسترهایما S7
کیسه هواکیسه هواهای راننده، سرنشین جلوکیسه هواهای راننده، سرنشین جلو و جانبی
سیستم ترمزترمزهای جلو دیسکی خنک شونده، ترمزهای عقب کاسه‌ای، سیستم ترمز ضد قفل و توزیع نیروی الکترونیکی ترمزترمزهای جلو دیسکی خنک شونده، ترمزهای عقب دیسکی، سیستم ترمز ضد قفل

تجربه رانندگی با رنو داستر و هایما S7

مقایسه رنو داستر با هایما s7تجربه رانندگی رنو داستر با هایما s7

نشستن در پشت فرمان رنو داستر احساس تسلط کامل بر جاده را به راننده منتقل می‌کند. دلیل این امر را هم می‌توان در حجم دهی نمای جلو و طراحی گلگیرها جستجو کرد. به همین دلیل، احساس آرامشی نسبی را در هنگام رانندگی با رنو داستر تجربه خواهید کرد. این خودرو هرچند یک کراس اوور اسپرت محسوب نمی‌شود، اما با توجه به اینکه در ردیف خودروهای اقتصادی قرار می‌گیرد، سرعت شتاب گیری صفرتا 100 آن در عرض 4/10 ثانیه انجام می‌گیرد. این رکورد در سطح خود رضایت‌بخش و برای خانواده‌های محترم ایرانی مطلوب است. این خودرو در جاده‌های کوهستانی هم عملکرد نسبتاً مطلوبی دارد.

در ادامه مقایسه رنو داستر و هایما S7 به تجره رانندگی با هایما S7 می‌پردازیم. تجربه رانندگی با هایما S7 هم خاطره خوشایندی را برایتان رقم خواهد زد. این خودرو از فنربندی نسبتاً نرمی برخوردار است که در عملکرد آن در پیچ‌ها و سرعت‌بالا را بهبود می‌بخشد. هرچند که نباید انتظار سرعت، ایمنی و احساس آرامش کراس اوورهای مطرح بازار را داشت، اما با توجه به وضعیت جاده و بزرگراه‌های کشور، سرعت 165 کیلومتر در ساعت نیز تجربه‌ای قانع‌کننده خواهد بود. این خودرو تناسب خوبی با جاده و خیابان‌های کشور دارد.

تحلیل شرایط بازار

مقایسه رنو داستر با هایما s7تحلیل شرایط بازار رنو داستر با هایما s7

در این روزها بازار خریدوفروش خودرو کشور کاملاً آشفته است. افزایش قیمت دلار و ارزهای خارجی موجب بالا رفتن بیش‌ازاندازه قیمت خودرو در کشور شده است. به همین دلیل ارائه تحلیل مناسبی از شرایط بازار خودرو در آینده چندان آسان نیست. درگذشته نه‌چندان دور، هر دو خودرو رنو داستر و هایما S7 را می‌توانستید باقیمت‌های کمتر از 100 میلیون تومان تهیه نمایید؛ اما امروزه هر دو خودرو مزبور باقیمتی بالاتر از 100 میلیون تومان در بازار خودرو کشور خریدوفروش می‌شوند.


جمع‌بندی

در پایان مقایسه رنو داستر و هایما S7 باید بگوییم که  افزایش نجومی قیمت‌ها قدرت خرید عموم مردم و به‌ویژه طبقه متوسط جامعه را کاهش داده، به همین دلیل گزینه‌های خانواده‌های ایرانی در این مدت به‌طور چشمگیری کاهش‌یافته است. افراد و خانواده‌هایی که خواهان خودروهای شاسی‌بلند هستند و بودجه بالایی هم برای خرید آن اختصاص نداده‌اند، می‌توانند به این دو خودرو فکر کنند. درصورتی‌که قصد خرید یکی از خودروهای رنو داستر و هایما S7 را داشته باشید، ما رنو داستر را پیشنهاد می‌دهیم. این خودرو از مختلفی از قبیل طراحی خارجی و داخلی، ایمنی و موتور شرایط بهتری از هایما S7 دارد.