همانطور که می دانیم مهمترین مدرک مورد نیاز برای رانندگی گواهینامه رانندگی می باشد. به همین دلیل هم است که دریافت این مدرک مهم نیازمند آموزش کلاس های عملی و تئوری می باشد و چهار مرحله آزمون هم از متقاضیان گرفته می شود. همچنین بغیر از این آزمون ها یک سری تست های پزشکی هم از متقاضیان گرفته می شود مانند تست بینایی سنجی. اگر گواهینامه رانندگی دریافت کرده اید؛ بخصوص در سالهای اخیر؛ متوجه شرایط سخت دریافت آن شده اید. حتی خیلی از افراد هستند که در هر کدام از این ۴ آزمون گرفته شده، چند بار رد می شوند و دوباره مجبور به شرکت در کلاس های عملی و آزمون مجدد می باشند. به همین دلیل هم اهمیت گواهینامه رانندگی بسیار بالاست و باید در حفظ و نگهداری آن کوشید. اما در این مطلب قصد داریم تا مراحل دریافت گواهینامه رانندگی المثنی را به شما معرفی کنیم. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که اگر گواهینامه مفقود شد چه کنیم و اولین مرکزی که باید به آنجا مراجعه نماییم کجاست. همچنین برای دریافت گواهینامه رانندگی المثنی به چه مدارکی نیازمندیم. در ادامه تمام مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه رانندگی المثنی را ذکر می کنیم که می تواند به شما کمک کند.

مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه المثنی

طبق گفته رئیس مرکز صدور گواهینامه رانندگی، متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی المثنی در صورت مفقودی گواهینامه خود با همراه داشتن مدارک لازم، مراحل زیر را طی کنند.
داشتن این مدارک الزامی است:

اصل و کپی از شناسنامه

اصل و کپی کارت شناسایی ملی

کد پستی ده رقمی و آدرس دقیق محل سکونت

انجام استعلامات لازم از پلیس راهنمایی ورانندگی و تهیه برگه استعلام

همراه داشتن ۴ قطعه عکس ۳*۴ بدون عینک، کلاه و کروات و به صورت تمام رخ

ارائه گروه خونی ( ارائه هرگونه مدرک که مشخص کننده گروه خونی باشد و یا حتی خوداظهاری با ثبت اثر انگشت)

تهیه پاکت پستی از پست مرکزی الزامی است ( برای دریافت گواهینامه رانندگی المثنی شهرستان ها)

اصل فیش های بانکی واریزی

مدارک مربوط به گواهینامه پایه یک:

۱. فرم تکمیل شده درخواست تعویض گواهینامه ملصق به عکس متقاضی که توسط دفتر خدمات الکترونیک انتظامی مهر شده شود.

۲. گواهی عدم اعتیاد : نتیجه تست اعتیاد به عمل آمده توسط آزمایشگاه‌های مشخص شده که بیشتر ۴۸ ساعت از آن نگذشته باشد.

توجه بر اساس اعلام مرکز صدور پروانه‌های رانندگی، ارجاع متقاضیان تعویض و المثنی گواهینامه با سن بیش از ۷۰ سال به منظور اطمینان از سلامت جسمانی آنان به مرکز صدور پروانه‌های رانندگی ضرورت نداشته و انجام معاینات پزشکی توسط دو نفر پزشک کفایت می کند و تنها افراد دارای نقص عضو که دارای گواهینامه مشروط هستند و نیاز به درج نظریه کاردان فنی در سوابق آنها می‌باشد می‌بایست به این مرکز مراجعه نمایند.

هزینه معاینه پزشکی و انجام تست اعتیاد و ارسال گواهینامه توسط پست به آدرس متقاضی و خدمات الکترونیک به عهده متقاضی می باشد.