عنوان : معرفی انواع کلاس های خودرو و معرفی خودروهای شاخص هر گروه (h1)

مقدمه : علاقه مندان به دنیای خودرو، دنیایی متفاوت دارند و همواره در جستجوی اخبار جدیدی از خودروهای جذاب و متنوعی هستند که توسط کمپانی های مطرح، به بازار عرضه می گردد. خودروها در سگمنت ها و کلاس های متنوعی تولید می شوند که آشنایی با آنها و همین طور ماشین های شاخص هر رده، خالی از لطف نیست. در این مقاله و مقاله بعد قصد داریم به معرفی انواع کلاس های خودرو و همین طور خودروهای شاخص هر رده بپردازیم. البته فراموش نکنید همیشه و در هر دسته بندی، خودروهایی وجود دارند که استثنا می باشند و مشخصاتی متفاوت با سایر هم رده های خود دارند. به علت محدود بودن تعداد این خودروها، در هنگام تنظیم این مقاله آنها را در نظر نگرفته ایم و نگاهی استاندارد و فراگیر در تقسیم بندی خودروها داشته ایم. 

برای شروع کافی است بدانید که خودروها اساسا بر پایه­ی ابعاد و وزن، به 9 دسته یا سگمنت مختلف تقسیم می شوند. ما در معرفی این سگمنت ها بر اساس استانداردهای اروپا، خودروها را دسته بندی کرده ایم که به صورت کلی شامل گروه های زیر است : 

9 سگمنت اصلی دسته بندی خودروها  (h2)

  1. سگمنت A ( Mini Cars ) :  (h3)

کوچک ترین خودروهای تولید شده در این گروه قرار دارند. معروف ترین خودروها از این سری، ماشین های مینی می باشند. حجم موتور خودروهای سگمنت A به مراتب کمتر از سایر گروه ها بوده و غالبا کمتر از 1000 سی سی می باشد. تمامی خودروهای این گروه، بدنه­­ی هاچ بک دارند. 

  1. سگمنت B ( Small Cars ) :  (h3)

این گروه پس از گروه A دارای کوچک ترین خودروها بوده و همچون خودروهای گروه قبل دارای حجم موتور محدودی می باشند. البته حجم موتور غالب خودروهای این گروه بین 1000 تا 1500 سی سی می باشد. بدنه­ی غالب این خودروها نیز هاچ بک هستند. 

  1. سگمنت C ( Medium Cars ) :  (h3)

همان طور که دریافتید هر چه در سگمنت ها جلوتر برویم، ابعاد خودروها نیز افزایش می یابد. خودروهای سگمنت C چیزی در حدود 3.5 تا 4 متر طول دارند و فضای داخلی آنها به مراتب جادارتر از دو گروه قبل است. خودروهای سگمنت C با این حال که ابعاد کوچکی دارند، اما نسبت به دو کلاس قبل، فضای داخلی راحت تری را برای سرنشینان فراهم کرده و تقریبا چهار نفر سرنشین خودرو می توانند در فضایی به مراتب آزادانه تر بنشینند. تجهیزات رفاهی و امکانات این خودروها نیز از دو گروه قبلی بیشتر بوده اما قیمت تمام شده­ی نهایی آنها باید در گروه خودروهای اقتصادی باشد. حجم موتور این خودروها به طور معمول چیزی در حدود 2000 سی سی می باشد. 

  1. سگمنت D ( Large Cars ) :  (h3)

این خودروها کمی از نظر ابعاد بزرگ تر از گروه های قبلی بوده و همچنین حجم موتور و مصرف سوختی به مراتب بالاتر دارند. تقریبا خودروهای سگمنت D و بالاتر، مناسب مصارف خانوادگی بوده و برای سرنشینان، فضایی جادارتر را به وجود می آورد. خودروهای این گروه می توانند تا حجم موتور 3000 سی سی هم داشته باشند. طول خودروهای سگمنت D چیزی در حدود 4 متر است. 

  1. سگمنت E ( Executive Cars ) :  (h3)

معمولا شامل خودروهای با پیکر بزرگ تر و نیمه لوکس بوده و قطعا تمامی خودروهای این گروه دارای بدنه­ی سدان چهار درب می باشند. طول این خودروها گاها به نزدیک 5 متر نیز می رسد و وجود فضای کافی در کابین این خودروها، از مهم ترین ویژگی های این سگمنت است. خودروهای کلاس E معمولا دارای امکانات لوکس و رفاهی بیشتری نسبت به سگمنت های پیشین می باشند. 

  1. سگمنت F ( Luxury Cars ) :  (h3)

این گروه شامل خودروهای سدان چهار درب، لیموزین ها و خودروهای فست بک می باشد. طول این خودروها عموما بیش از 5 متر است  مصرف سوخت بسیار بالاتری نسبت به چند گروه ابتدایی دارند. از مهم ترین ویژگی های این گروه خودروها می توان به فضای بسیار بازتر برای سرنشینان، امکانات رفاهی بیشتر و همچنین لوکس بودن، اشاره کرد.

  1. سگمنت J ( Sport Utility Cars ) :  (h3)

غالب خودروهای شاسی بلند که در رده­ی SUV یا کراس اور قرار می گیرند، از این کلاس می باشند. ویژگی بارز این کلاس همان طور که از نامش پیدا است، دارای ابعادی به مراتب بیشتر از کلاس های قبلی است و طبیعتا وزنی بیشتر نیز دارد. از ویژگی های بارز این کلاس می توان به سیستم چهار چرخ محرک اشاره کرد که به منظور تولید حداکثر نیروی پیشرانه است. 

  1. سگمنت M ( Multi Purpose Cars ) :  (h3)

سگمنت M شامل خودروهای مینی ون و خودروهای چند منظوره می گردد. خودروهای این رده به طور معمول چیزی در حدود 5 تا 6 متر طول دارند و حجم موتور آنها بسیار متغیر بوده و وابستگی زیادی به نوع کارکرد آنها دارد. غالب خودروهای این گروه دارای 5 درب بوده که درب پنجم پشت خودرو قرار دارد و برای قسمت بار یا سرنشینان اضافه می باشد. برخی خودروهای این رده دارای سه، چهار و یا تعداد ردیف های بیشتر از صندلی  می باشند. 

  1. سگمنت S ( Sports Cars ) :  (h3)

تقریبا تمامی خودروهای اسپرت 2 درب در سگمنت S که مختص به این گونه خودروها است، قرار می گیرند. خودروهای کوپه 2 درب، خودروهای سوپر اسپرت و خودروهای دو نفره، از معروف ترین اعضای سگمنت S می باشند. ابعاد خودروهای این سگمنت از نظر ارتفاع و طول بسیار کوچک تر از دو گروه پیشین بوده اما حجم موتور آنها بسیار بیشتر است. همین امر موجب شده است تا خودروهای سگمنت اسپرت دارای شتاب و سرعتی غیر قابل مقایسه با سایر گروه ها باشند. این خودروها در برخی از گونه ها دست ساز بوده و کیفیت قطعات آنها، تقریبا بهتر از سایر گروه ها است. در برخی از خودروهای سگمنت S از تمامی امکانات رفاهی و لوکس کاسته شده تا تنها هدف خودرو، سرعت و قدرت بیشتر باشد. البته برخی از خودروهای این گروه دارای امکانات لوکس فراوانی نیز می باشند. 

در دسته بندی خودروها به سبک استاندارد اروپا، که فراگیرترین نوع دسته بندی خودرو در دنیا می باشد، بیش از 15 دسته بندی و زیر مجموعه وجود دارد که انواع تولیدات خودرو در این سگمنت ها و گروه های زیر مجموعه­ی آنها جای می گیرند. در انتها لازم است بدانید به ویژه در سگمنت های A تا F ، گاها خودروهایی توسط خودروسازان تولید می گردد که به صورت همزمان دارای ویژگی های دو گروه یا سگمنت است. به علاقه مندان دنیای خودرو توصیه می کنیم حتما مقاله­ی بعدی ما، که به معرفی و دسته بندی خودروهای روز دنیا می پردازد را از دست ندهند. با مطالعه­ این مقاله و مقاله­ بعد، به خوبی درخواهید یافت که، حروفی که در ابتدای نام خودروهای برندهای مختلف درج می شود، به چه معنا است. به طور مثال بارها دیده اید که خودروسازی بنز، سری های مختلفی از خودرو دارد که با پیشوند C، E و D عرضه می شود که بیانگر سگمنت مربوطه­ی آن خودرو است. 


در وب سایت نمایندگی رسمی نگین خودرو - رنو ، شاه پری ( عاملیت 413 ) تلاش داریم تا شما را با اطلاعات مفیدی در رابطه با دنیای خودرو و به ویژه بازار خودرو ایران آشنا نماییم. به همین دلیل در چند پرونده­ مجزا در رابطه با انواع روش های خرید خودرو نو و خرید خودرو دست دوم مطالبی را برای شما جمع آوری کرده ایم. اگر قصد خرید و یا تعویض خودروی خود را دارید، مطالعه این مقالات خالی از لطف نیست. ضمنا در وب سایت ما مقالات جالبی در رابطه با مقایسه­ انواع خودروهای بازار روز ایران وجود دارد که برای علاقه مندان دنیای خودرو بسیار جذاب است.