بسیاری از ما اعتقاد داریم خرید خودرو دست دوم یا در اصطلاح خودروی کارکرده همراه یک انتخاب اقتصادی است. البته در این بین افرادی نیز وجود دارند که همیشه خودرو نو خریده و آن را انتخابی محتاطانه تر و با میزان ریسک کمتر می دانند. در هر صورت زمانی که قصد داشته باشید یک خودرو دست دوم خوب، به قیمت و از همه مهمتر، سلامت خریداری کنید؛ بهتر است با آگاهی کامل اقدام به این عمل نمایید. موضوعی که پیش از هر چیز گفتن آن را به شما ضروری می دانیم، کنار گذاشتن تعارف در هنگام خرید خودرو دست دوم یا خودرو کارکرده است. فراموش نکنید به ویژه با قیمت کنونی خودروها، شما مبلغ زیادی پول نقد پرداخت کرده اید، پس حق دارید از سلامت کامل خودرو، آگاه باشید. ما در این مقاله و مقاله قبل به صورت کامل در رابطه با مهمترین سرفصل هایی که در هنگام خرید خودرو کارکرده باید به آنها توجه کنید را تا حد امکان به شما معرفی خواهیم کرد. 

نکات مهم در هنگام خرید خودرو دست دوم

  1. حتما در هنگام روز اقدام به خرید خودرو نمایید. این موضوع به ویژه در هنگام خریداری خودرو کارکرده اهمیت ویژه ای دارد. تنها نور روز و آن هم در هنگام ظهر می تواند تمامی زوایا و فرورفتگی های بدنه خودرو را به شما نمایش دهد. فراموش نکنید متاسفانه در بازار ایران افرادی وجود دارند که با دقت می توانند آثار تصادف های شدید و رنگ پریدگی ها را ترمیم نمایند؛ به همین علت حتما از یک کارشناس امین کمک بگیرید. 
  2. در صورتی که در شهر خود نمایندگی تخصصی خودرو مورد نظر وجود دارد ، همان طور که در مورد سلامت رنگ خودرو کارکرده گفتیم، از کمک و نظر کارشناسی آن مجموعه بهره ببرید و بدون تعارف با خریدار، به نظرات  واحد خدمات پس از فروش در رابطه با سلامت خودرو با دقت توجه کنید. 
  3. موضوع رنگ را نه تنها به جهت یک لکه رنگ بر روی بخش های کم اهمیت تر همچون گلگیر بزرگ نکنید تا در صورتی که خودرو از نظر فنی سلامت بود، معامله شما بر هم نخورد. البته رنگ شدگی های فراوان می تواند نشان از تصادفات شدید و یا سبک بد رانندگی صاحب قبلی خودرو باشد. پس به موضوع رنگ، با نگاهی عمیق تر توجه داشته باشید. 
  4. ما در ادامه همین مقاله به صورت جزئی سرفصل هایی را به منظور تهیه یک چک لیست در هنگام خرید یک خودرو دست دوم به شما ارائه خواهیم داد، اما به صورت عمومی به شما می گوییم تمامی جزئیات و بخش های خودرو را با دقت بررسی کنید. یک نقص به ظاهر کم اهمیت که ممکن است از چشم شما پنهان بماند، می تواند نشان از عدم عملکرد صحیح بخش های اصلی خودرو داشته باشد. یک مثال ساده در این مورد، سائیدگی لاستیک است. اگر در هنگام خرید خودرو کارکرده متوجه شدید در کنار سلامت عمومی چرخ ها، تنها بخشی از آنها دچار سایش و خوردگی شده است، نشانه ای از جلوبندی معیوب است. شاید یک لاستیک سائیده، تاثیر خیلی زیادی در قیمت خودرو نداشته باشد اما تعمیر جلوبندی بسیار هزینه بر خواهد بود.
  5. همیشه تمیز بودن بسیار زیاد بخش هایی از خودرو به ویژه موتور آن، نشان از سلامت خودرو نیست. یک موتور سلامت خودرو دست دوم که عملکردی طبیعی داشته باشد ممکن است در بخش هایی همچون اطراف درب مخزن روغن موتور دچار کمی نشتی باشد. این موضوع به ویژه در خودروهای ایرانی طبیعی است. در نتیجه اگر موتور خودرو بسیار تمیز بود اما داخل خودروی فرد و یا صندوق عقب آن کثیف، احتمال دارد مشکلی فنی از چشم شما دور مانده باشد.
  6. حتما در هنگام اولین رانندگی، کیفیت صندلی ها و کمک فنرها و جلوبندی را با عبور از معابر مختلف بررسی کنید. ضمنا بررسی وضعیت دنده ها و گیربکس نیز بسیار مهم است. به عنوان یک توصیه توجه داشته باشید که حتما وضعیت ترمز خودرو را از صاحب قبلی جویا شوید.
  7. توجه داشته باشید برای داشتن یک انتخاب صحیح در هنگام خرید خودرو دست دوم باید از حدود یک هفته قبل، شرایط قیمت بازار خودور مورد نظرتان را بررسی کنید تا در بین گزینه های متعدد، بهترین انتخاب را داشته باشید. مدل خودرو، سال تولید آن و همچین مدت باقی مانده از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث می تواند تاثیر زیادی در قیمت خودرو کارکرده داشته باشد؛ البته همیشه سلامت خودرو از هر چیز مهمتر است. 
  8. در انتها و هنگام خرید خودرو دست دوم در مورد مسائل نقل و انتقال و همین طور شرایط پرداخت و بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث خودرو اطلاعات کاملی از صاحب قبلی دریافت نمایید یکی از نکاتی که متاسفانه رعایت نمی شود بررسی کامل مشخصات کامل مالک خودرو با فروشنده است زیرا ممکن است فروشنده مالک قانونی خودرو نباشد و شما با مشکلات زیادی رو به رو شوید یا ممکن است خودور از نظر سندی به دلایل مختلف منجمله بدهی مالی یا مالیاتی و مهریه و.... توقیف باشد که در این صورت حتی اگر شما کل مبلغ را هم به فروشنده پرداخته باشید معامله فوق باطل است پس لازم است همه چیز را با یک توافق دقیق و با رعایت تمامی اصول قانونی انجام دهید. 

رنگ خودرو دست دوم :

همان طور که پیشتر هم به شما گفتیم، وضعیت رنگ خودرو دست دوم، به ویژه در بازار خودرو ایران اهمیت ویژه ای دارد. فراموش نکنید هنگامی که اقدام به خرید یک خودرو رنگ شده می کنید، در زمان فروش نیز باید پذیرای افت قیمت آن باشید. در نتیجه حتما در طول روز و به همراه یک کارشناس برای خرید خودرو دست دوم و بررسی وضعیت رنگ آن اقدام کنید. 

وضعیت تصادف خودرو کارکرده :  

قطعا می دانید رنگ شدگی و تعویض کاپوت و همین طور سقف خودرو، باعث افت قیمت شدید آن می شود. ضمنا وضعیت ستون های خودرو نیز بسیار مهم هستند و خودروهایی که از این ناحیه دچار حادثه شده اند نیز با افت قیمت همراه هستند. وضعیت کاپوت و اتصال گلگیر را هم بررسی کنید تا بر روی آنها ردی از آچار خوردگی یا پاشش رنگ نباشد. وجود هر کدام از این علائم می تواند نشانی از تعویض قطعه باشد. 

وضعیت شاسی خودرو دست دوم :  

خودروهای دست دومی که تصادف شدیدی داشته اند معمولا دارای شاسی معیوب می باشند. تعویض سینی و گلگیرهای عقب از نشانه های تصادفات شدید رانندگی است. خودروهایی که دارای تصادف شدید بوده اند، در هنگام فروش دارای افت قیمت شدیدی می شوند. پس بهتر است در هنگام خرید بسیار دقت کنید.

کارکرد خودرو دست دوم :  

در خودروهای ایرانی طول عمر بیشتر قطعات 3 تا 5 سالت و در خودرو های خارجی 10 تا 15 سال و بعد از ان باعث بروز مشکلات فنی هزینه بر شده و در خودروهای خارجی نیز به علت گران بودن قطعات مصرفی، نگهداری بیش از 15 سال باعث افزایش ناگهانی هزینه های نگهداری می گردد. پس در هنگام خرید هرگونه خودرو دست دوم ، به میزان کارکرد آن و همچنین زمانی تقریبی تعویض آن ها ، توجه کنید تا انتخاب اقتصادی تری داشته باشید به طور مثال در یک خودرو داستر که 4 سال از عمر ان گذشته است حتی اگر کارکرد ان صفر باشد نیازمند تعویض کیت تایم و کیت دینام و روغن ترمز و لاستیک ها می باشد.

 

سلامت عمومی خودرو کارکرده :  

در کنار تمامی توصیه هایی که در این دو مقاله به شما داشته ایم، بارها تکرار کرده ایم که مهمترین موضوع، سلامت عمومی خودرو است. یک راننده خوب که به سلامت خودرویش اهمیت می دهد ممکن است در 100 هزار کیلومتر کارکرد، آسیب کمتری به یک خودرو یکسان با طول عمر 10 هزار کیلومتر وارد کرده باشد. پس همیشه این نکته را در ذهن داشته باشید که نتیجه­­ی تمامی بررسی های شما باید منجر به آن شود که خودروی سلامتی خریداری کنید؛ نه صرفا خودرویی با میزان کارکرد کمتر.

بررسی پوسیدگی های بدنه، در هنگام خریداری خودرو دست دوم :  

برای بررسی پوسیدگی خودرو نیز بهتر است در طول روز و به همراه یک فرد متخصص مراجعه کنید. خیلی از خودروهای کارکرده ارزان قیمت، در طول دوران کارکرد خود دچار زنگ زدگی و نهایتا پوسیدگی می شوند. زنگ زدگی در خودروهای کارکرده ارزان قیمت امری طبیعی است، اما باید توجه کنید که این زنگ زدگی به قدری گسترش نیافته باشد که منجر به پوسیدگی گردد. پوسیدگی به ویژه در ناحیه­ی گلگیرها، اگزوز و زیر سپرها و رکاب خودرو دیده می شود. توجه داشته باشید پوسیدگی بدنه نیز یکی از مواردی است که باعث افت قیمت خودرو می گردد.

بررسی داخل خودرو کارکرده :

ابتدا از موارد ظاهری و بزرگ تر همچون صندلی ها، تودوزی درب ها و همچنین داشبورد ماشین آغاز کنید. در صورتی که روکشی بر روی صندلی ها است، حتما وضعیت خود صندلی ها را نیز از نظر سائیدگی و پارگی، بررسی کنید. پس از این موارد به سراغ سیستم گرمایشی و سرمایشی رفته و پس از آن، وضعیت تمامی چراغ های داخل و خارج خودرو را چک کنید. معمولا خودروهای سلامت، فضای داخلی تمیزتر و کم نقص تری دارند. حواستان باشد تمام دکمه ها و شاستی ها را در داخل خودرو چک کنید تا از صحت عملکرد آنها اطمینان پیدا کنید. 

بررسی گیربکس، کلاچ و ضعیت دنده :  

یکی از اولین بررسی ها برای تست سلامت کلاچ و سیستم دنده خودرو، بررسی عملکرد آن در سربالایی است. خودرو باید با گاز خوردن حتی در سربالایی، شتاب بگیرد. در صورتی که خودرو گازِ اضافه می خورد، کلاچ خودرو قطعا نیاز به تعویض دارد. ضمنا دنده ها باید بدون مشکل و بسیار نرم تعویض شوند. شنیدن صداهای مزاحم در هنگام تعویض دنده، نشانه­ی وجود مشکلی در گیربکس خودرو است. یکی از راه های اطمینان خاطر پیدا کردن از صفحه کلاچ، قرار دادن خودرو در دنده 3 و رها کردن آرام کلاچ است. خودرو کارکرده ای که به سرعت خاموش شود یعنی صفحه کلاچ سالمی دارد؛ اما در صورتی که خودرو گاز خورده و کمی حرکت نماید، صفحه کلاچ سالم نیست.

تست فرمان خودرو دست دوم :  

بهترین راه تست کردن میزان فرمان و همچنین جلوبندی خودرو، در هنگامی است که با سرعتی در حدود 60 تا 70 کیلومتر و در مسیری مستقیم، فرمان خودرو را رها کنید. در صورتی که خودرو به یکی از طرفین، متمایل شد این خودرو نیازمند تنظیم فرمان است. برای بررسی دقیق تر جلوبندی هم بهتر است خودرو را در معابر مختلف برانید و با دقت به صدای جلوبندی آن توجه کنید. هر گونه صدای اضافه، لرزه و یا کشیدگی خودرو به سمت کناره ها، نشان از جلوبندی معیوب است. برخی از مواقع مشکل فرمان دادن خودرو می تواند مربوط به لاستیک ها باشد، پس به شما توصیه می کنیم تاریخ انقضا و وضعیت هر 4 لاستیک را نیز به دقت بررسی کنید.

بررسی اصالت آپشن و کیلومتر حقیقی خودرو :  

در بازار امروز که تغییر اپشن خودرو می تواند در قیمت یک خودرو تاثیر داشته باشد بررسی اصالت اپشن خودرو و صحت کیلومتر کارکرد خودرو که نیاز به دانش فنی و مهارت دارد یکی دیگر از نکات مهم در خرید خودروهای کارکرده می باشد . 

بررسی سلامت موتور خودرو :  

در این بخش حقیقتا نیاز به یک متخصص دارید؛ اما به صورت عمومی می توانیم به شما بگوییم به کثیفی و یا تمیزی بیش از حد موتور خودرو، حساس باشید. کمی روغن زدگی در بخش هایی از خودرو طبیعی است اما اگر خودرو مورد نظرتان برای خریداری راحت استارت نمی خورد و یا پس از روشن شدن از اگزوز آن دود سیاه یا آبی رنگ مشاهده کردید، یعنی موتور آن با مشکلی مواجه است. در طول دقایقی که مشغول به بررسی خودرو هستید زیر آن را هم نگاه کنید تا اثری از لکه­ی روغن نباشد. فراموش نکنید که یکی از اولین نشانه های سلامت هر خوردویی، عملکرد کم صدای آن است. 

امیدواریم فهرست بالا بتواند کمی از دغدغه های شما در هنگام خرید خودرو دست دوم بکاهد. همان طور که پیشتر هم گفتیم تعارف را کنار گذاشته و با دقت، تمامی جزئیات را بررسی نمایید و در صورت امکان از یک کارشناس خبره کمک بگیرید. در این دو مقاله تلاش داشتیم مواردی را به شما معرفی کنیم تا با رعایت آنها، انتخابی صحیح در هنگام خرید خودرو دست دوم داشته باشید.


در وب سایت نمایندگی رسمی نگین خودرو - رنو ، شاه پری ( عاملیت 413 ) تلاش داریم تا شما را با اطلاعات مفیدی در رابطه با دنیای خودرو و به ویژه بازار خودرو ایران آشنا نماییم. به همین دلیل در چند پرونده­ی مجزا در رابطه با انواع روش های خرید خودرو نو و خرید خودرو دست دوم مطالبی را برای شما جمع آوری کرده ایم. اگر قصد خرید و یا تعویض خودروی خود را دارید، مطالعه این مقالات خالی از لطف نیست. ضمنا در وب سایت ما مقالات جالبی در رابطه با مقایسه­ی انواع خودروهای بازار روز ایران وجود دارد که برای علاقه مندان دنیای خودرو بسیار جذاب است.