پیش از آنکه به سرفصل هایی که می بایست در هنگام تحویل خودرو صفر در نظر بگیرید بپردازیم، به ذکر چند نکته عمومی اما اثرگذار خواهیم پرداخت. 

  • سعی کنید تا در صورت امکان در هنگام تحویل خودرو صفر یک همراه داشته باشید. این موضوع به شما کمک می کند تا اگر عیوبی از چشم شما پنهان ماند، به کمک همراهتان متوجه آنها بشوید. 
  • با توجه به این که یکی از مهمترین موارد در هنگام تحویل خودرو صفر ، سلامت بدنه و رنگ آن است؛ حتما طول روز و به ویژه هنگام ظهر را برای دریافت خودرو نو انتخاب نمایید. طبیعتا مشکلات رنگ و ضربه خوردگی های احتمالی بدنه خودرو، در هنگام روز بیشتر خود را نمایان می کنند.
  • هرگز عجله نکنید و تمامی اوراق و به ویژه چک لیست خودرو را با آرامش بررسی کرده و سپس خودرو صفر خود را تحویل بگیرید. 
  • قبل از مراجعه برای خرید خودرو نو و دریافت آن، یک لیست کامل از سرفصل هایی که باید مورد توجه قرار بگیرند را به همراه داشته باشید. 

چه زمانی از روز برای تحویل خودرو صفر مراجعه کنیم؟ ( بررسی رنگ، بدنه و سایر قسمت های خارجی خودرو ) 

همان طور که گفتیم هنگام روشنایی کامل روز را برای تحویل خودرو صفر خود انتخاب نمایید. در اولین گام، بدنه و به ویژه ظاهر رنگ آن را به صورت کامل بررسی نمایید. به خاطر داشته باشید حتی یک خودرو صفر می تواند در هنگام تست های فنی و یا حمل و نقل، دچار آسیب شده باشد. پس این روند را با دقت بالایی انجام دهید. خودرو خود را به محل باز و پر نوری برده و از جهت های مختلف و نزدیک به خودرو، تمام خطوط و زوایای ماشین تحویل گرفته را بررسی نمایید.

سعی کنید قبل از مراجعه، از افراد باتجربه تر همچون یک کارشناس ، روش های دقیق بررسی رنگ خودرو را جویا شوید؛ به طور مثال وجود هاله های رنگ یا برآمدگی رنگ می تواند نشانی از دو یا چند بار رنگ شدن خودرو داشته باشد. در هنگام بررسی رنگ و بدنه خودرو، به سایر تجهیزات طراحی خارجی خودرو توجه کرده و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید. مهمترین بخش ها می توانند شیشه ها و سپر باشند. شیشه ها به هیچ وجه نباید دچار خط و خش، موج، ماتی و خردگی بوده و همچنین سپر خودرو باید کاملا سالم و قطعات فلزی آن عاری از هرگونه زنگ زدگی باشد. 

توجه داشته باشید سلامت درب ها، کاپوت، درب صندوق عقب و همچنین درب باک بنزین نیز اهمیت بسزائی داشته و در هنگام تحویل خودرو صفر و خرید خودرو نو ، آنها را از قلم نیاندازید. تمامی درب های خودرو باید بسیار روان و بدون هیچ صدای اضافه باز و بسته شوند. ضمنا و در آخرین گام، از سلامت لاستیک های خودرو اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از مواقع و به علت قرار گرفتن طولانی مدت خودرو در انبار خودروسازان، امکان خوردگی و پوسیدگی لاستیک های خودرو صفر وجود دارد.بررسی تمامی تجهیزات داخلی در هنگام تحویل خودرو صفر 

حتما تجهیزات داخلی خودرو را هم با همان دقتی که بدنه و درب ها را بررسی کردید، بررسی و بازبینی نمایید. همان طور که پیشتر گفتیم، به هیچ وجه در هنگام تحویل خودرو صفر ، نه عجله کنید و نه تعارف داشته باشید. داخل خودرو نشسته و با دقت تمام اجزای داخلی را بررسی کنید. بهتر است در ابتدا از سلامت داشبورد و کیفیت روکش صندلی ها مطمئن شوید و سپس به سراغ بخش های جزئی تر بروید. برخی از مهمترین مواردی که باید در فضای داخلی خودرو بررسی کنید، شامل موارد زیر می باشند : 

  • حتما شیشه های بالابر را در تمامی پنجره ها چک کرده و از صحت عملکرد آنها اطمینان حاصل کنید. همان طور که گفتیم از هیچ گونه صدای اضافه و نقص فنی احتمالی چشم پوشی نکنید. 
  • تمامی تجهیزات سرمایشی و گرمایشی خودرو را به دقت بررسی کنید.
  • عملکرد صندلی های خودرو و ضامن ها و دکمه های تغییر وضعیت آنها را بررسی و از صحت عملکردشان اطمینان حاصل کنید. 
  • به عنوان آخرین توصیه در این بخش، در هنگام تحویل خودرو صفر و یا خرید خودرو نو ، با آگاهی کامل از تجهیزات و امکانات خودرویی که خریداری کرده اید به نمایندگی خودرو مراجعه کنید تا بتوانید خودرو نو خود را با دقت تحویل بگیرید. 

بررسی موتور و اجزای مهم در هنگام تحویل خودرو صفر  

مهمترین موضوع پس از بررسی ظاهر خارجی و داخلی خودرو و همچنین بررسی عملکرد دکمه ها و کیلومتر شمار آن، بررسی دقیق سلامت موتور و قطعات اصلی خودرو در کاپوت است. بهتر است خودرو را روشن کرده و کاپوت را بالا بزنید تا عملکرد قطعات حیاتی موتور را با دقت بررسی کنید. فراموش نکنید در هنگام خرید خودرو نو ، همه چیز باید دقیق و سلامت کار کند. در نتیجه وجود هر گونه لکه­ی روغن، نشان وجود مشکلی در عملکرد خودرو است. همچنین وضعیت رادیاتور، انواع روغن های خودرو و به ویژه روغن موتور را با دقت بررسی کنید. یکی از نکاتی که نباید در هنگام تحویل خودرو صفر فراموش کنید، گوش دادن دقیق به صدای کارکرد موتور است. البته این موضوع نیازمند تجربه و آگاهی شما به مسائل فنی خودرو می باشد، برای همین به شما توصیه می کنیم حتما در هنگام خرید خودرو ، فردی متخصص را به همراه داشته باشید. 

سیستم روشنایی و برق خودرو نو  

در میان تمامی فاکتورهای مهم و اثرگذاری که تا به این جای کار به شما معرفی کردیم، لازم است برخی جزئیات را هم در نظر بگیریم. یکی از مهمترین موارد در هنگام خرید خودرو نو و یا تحویل خودرو صفر ، توجه به وضعیت نور و برق خودرو می باشد. حتما از سیستم صوتی تا تک تک چراغ ها و چراغ راهنماهای خودرو را به صورت کامل بررسی کنید. 

در هنگام خرید خودرو نو با دقت چک لیست سلامت خودرو را بررسی کنید.  

در هنگام مراجعه برای تحویل خودرو صفر چک لیستی از طرف نماینده­ خودروساز به شما ارائه شده که امضای آن به منزله تایید سلامت فنی و ظاهری خودرو توسط خریدار است. حتما تمامی سرفصل ها را با دقت بررسی کرده و سپس چک لیست نهایی تحویل خودرو را امضا کنید. 

دریافت مدارک و سایر اسناد مهم خودرو صفر  

در آخرین مرحله و پس از اطمینان از سلامتی فنی و ظاهری خودرو، دو توصیه برای شما داریم. 

  • مدارک باید در هنگام تحویل خودرو صفر و یا خرید خودرو نو به صورت کامل به شما تحویل گردد. حداکثر زمان ارسال مدارک توسط شرکت خودروساز، 30 روز می باشد. 


در وب سایت نمایندگی رسمی نگین خودرو - رنو ، شاه پری ( عاملیت 413 ) تلاش داریم تا شما را با اطلاعات مفیدی در رابطه با دنیای خودرو و به ویژه بازار خودرو ایران آشنا نماییم. به همین دلیل در چند پرونده­ی مجزا در رابطه با انواع روش های خرید خودرو نو و خرید خودرو دست دوم مطالبی را برای شما جمع آوری کرده ایم. اگر قصد خرید و یا تعویض خودروی خود را دارید، مطالعه این مقالات خالی از لطف نیست. ضمنا در وب سایت ما مقالات جالبی در رابطه با مقایسه­ی انواع خودروهای بازار روز ایران وجود دارد که برای علاقه مندان دنیای خودرو بسیار جذاب است.