تصادف رانندگی اتفاقی است ناخوشایند که چاره ای به جز پذیرش آن وجود ندارد و امری کاملا طبیعی است که ممکن است برای هر کدام از ما، حادث شود. اما همان طور که در مقالات پیشین نیز گفتیم، یک راننده­ی متبحر علاوه بر تسلط به فن رانندگی می بایست به خوبی از قوانین راهنمایی و رانندگی نیز آگاه باشد. متاسفانه حادثه و تصادف برای هر راننده ای و با هر میزان تسلط به رانندگی پیش می آید. در این زمان است که آگاهی ما به قوانین راهنمایی و رانندگی و به ویژه امور مرتبط با کروکی، خسارت و همین طور انواع قوانین بیمه، بسیار تاثیرگذار است. پیش از هر چیز به صورت مختصر و فهرست وار، اقداماتی که پس از هر تصادف باید انجام دهید را به شما می گوییم و سپس توضیحات کاملی در رابطه با کروکی سازشی و کروکی شورایی داریم.

پس از تصادف رانندگی چه اقداماتی باید انجام دهیم؟ 

 • پیش از هر چیز با پلیس ( شماره 110 ) تماس بگیرید و محل وقوع تصادف را به صورت دقیق اعلام کنید. 
 • مشروط به اینکه حادثه جانی نمی باشد به سرعت باید اقدام به خارج کردن خودروها از مسیر عبوری خیابان یا اتوبان کنید. 
 • بهتر است از صحنه تصادف به صورت کامل فیلم برداری و عکاسی کنید تا در هنگام مراجعه­ افسر راهنمایی و رانندگی، وضعیت و نحوه تصادف، مشخص باشد. البته این موضوع در هنگامی که تصادف منجر به جرح می باشد باید با احتیاط انجام گیرد. در مورد تصادفاتی که متاسفانه منجر به فوت می شود به هیچ وجه نباید موقعیت خودروها تغییر کند. 

· آسیب دیدگان تصادف را حتما و در سریع ترین زمان ممکن به مراکز درمانی منتقل کنید. 

 • آرامش خود را حفظ کرده و تا زمان مراجعه­ی افسر راهنمایی و رانندگی، صحنه­ی تصادف را ترک نکنید. 
 • لطفا پس از تصادف، محل حادثه را ضمن رعایت اصول ایمنی از بقایایی همچون خرده های سپر، شیشه خرده ها و سایر قطعات پاکسازی کنید.
 • در اولین فرصت با در دست داشتن کروکی به شرکت بیمه خود مراجعه کنید. 

کروکی چیست ؟ 

برگه­ کروکی که توسط افسر راهنمایی و رانندگی ارائه می گردد، در واقع بازسازی و طراحی صحنه تصادف است. به خاطر داشته باشید تنها برگه­ کروکی برای شرکت های بیمه و مراجع قضایی، وجاهت قانونی دارد. در نتیجه پس از وقوع تصادف آرامش خود را حفظ کرده و حتما برگه کروکی (کروکی سازشی یا کروکی شورایی ) را از افسر راهنمایی و رانندگی مطالبه کنید. 

طبق قوانین جدید در تصادفاتی که میزان خسارت وارده به خودرو کمتر از مبلغ 7.700.000 تومان باشد، نیازی به کروکی نیست؛ البته در این موارد توافق طرفین در رابطه با مقصر حادثه ضروری است. 

انواع کروکی : کروکی سازشی چیست ؟

این نوع کروکی که متداول ترین و معمول ترین نوع کروکی است، تنها در یک برگه تهیه می شود. کروکی سازشی در یک برگه صحنه­ی تصادف و مشخصات خودروهای مربوطه را به صورت دقیق تعیین کرده است. جز در مواقعی خاص، در غالب مواقع تنها یک برگ کروکی سازشی برای مراجعه به شرکت بیمه و سایر مراجع ذی صلاح، کافی است. فراموش نکنید کروکی غیر سازشی که در اصطلاح به آن شواریی می گویند، تنها در مواردی خاص کاربرد دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. 

انواع کروکی : کروکی شورایی چیست ؟ 

این نوع کروکی بر خلاف کروکی سازشی در دو برگ پشت و رو ترسیم شده و دارای جزئیات و اطلاعات بیشتری است. هیچ اولویتی در مطالبه­ کروکی سازشی یا شورایی وجود ندارد و تنها مواردی که در ادامه ذکر خواهیم کرد نیاز به کروکی شورایی دارند : 

 • در صورتی که یکی از طرفین تصادف، یکی از مدارک ضروری همچون گواهینامه، بیمه نامه و یا کارت خودرو را همراه نداشته باشد؛ افسر راهنمایی و رانندگی ناچار به ترسیم کروکی شورایی است. این موضوع متداول ترین دلیل ارائه کروکی غیر سازشی و شورایی است. 
 • در صورتی که طرفین تصادف در رابطه با مقصر حادثه توافق نداشته باشند و یا مقصر تصادف، نظر افسر راهنمایی رانندگی را نپذیرد. در این هنگام کروکی شورایی به طرفین ارائه شده تا به وسیله­ آن به شورای حل اختلاف مراجعه کنند. شورای حل اختلاف در این مواقع از یک تیم کارشناسی مستقل برای بررسی صحنه­ تصادف با توجه به کروکی افسر راهنمایی و رانندگی اقدام می کند. 
 • در تصادفات جرحی حتی اگر میزان آسیب دیدگی افراد حاضر در صحنه­ تصادف بسیار اندک هم باشد، کروکی غیر سازشی یا همان کروکی شورایی ترسیم می گردد.
 • در تصادفاتی که میزان اسیب وارده به خودرو بیش از پوشش بیمه مقصر باشد و یا خودروی آسیب دیده کمتر از 5 سال از زمان تولیدش گذشته باشد و راننده نیز قصد دریافت خسارت افت قیمت خودروی خود را داشته باشد، افسر راهنمایی و رانندگی ملزم به ارائه­ی کروکی شورایی است. صاحب خودروی آسیب دیده با در دست داشتن مدارک لازم و همچنین کروکی شورایی باید به شورای حل اختلاف مراجعه کرده تا شکایت خود را در جهت دریافت خسارت افت قیمت خودرو، پیگیری نماید. 
 • در صورتی که یکی از طرفین حادثه دارای حالت عادی نباشد؛ ( مصرف مشروبات الکلی، داروهای محرک و یا مواد روان گردان ) افسر راهنمایی و رانندگی برای تصادف، کروکی شورایی ترسیم خواهد کرد. 
 • آخرین دلیل ترسیم کروکی شورایی در زمانی است که سقف تحت پوشش بیمه شخص ثالث مقصر، کمتر از میزان خسارت خودروی زیان دیده باشد. در این حالت نیز جهت پیگیری پرونده تصادف، طرفین حادثه نیازمند برخورداری از کروکی شورایی می باشند. در این موارد کروکی سازشی کاربردی ندارد. 

به عنوان آخرین توصیه در نظر داشته باشید حفظ آرامش و تمرکز پس از وقوع تصادف ضروری است و می تواند از بسیاری چالش ها و درگیری های پس از تصادف جلوگیری نماید قابل ذکر است در مواردی اخر یک زیان دیده تقاضای دریافت افت قیمت خودرو یا الباقی خسارت خودرو خود را دارد می بایست پس از دریافت کروکی شورایی به شورای حل اختلاف مربوطه مراجعه نماید و درخواست تامین دلیل درخصوص میزان خسارت وارده و افت قیمت ناشی از تصادف را تقدیم شورا نماید تا شورا با تعیین کارشناس رسمی دادگستری در این خصوص اقدام نماید. نکته قابل توجه  "تا زمانیکه کارشناس رسمی دادگستری خودرو را بازدید ننموده باشد مجاز به شروع بازسازی نمی باشید" و چنانچه دارای بیمه بدنه می باشید حداکثر ظرف مدت هفت روز می بایست بیمه را مطلع نمائید و مد نظر داشته باشید جهت مراجعه به نمایندگی بیمه، در صورتی که کروکی غیر سازشی یا شورایی دریافت نموده اید می بایست تمامی پرونده های دادسرا، کلانتری و  مربوط به شورای حل اختلاف را به همراه داشته باشید.


نمونه دادخواست تامین دلیل در خصوص خسارت و افت قیمت ناشی از تصادف 

davar105.doc

برای نشانی مراکز شورای حل اختلاف کلیک نمائید .